+48 794 620 205

ul. Główna 28,
55-120 Pęgów
woj. dolnośląskie

sprzedaz@twojeopakowanie.pl

ul. Warsztatowa 3
Szewce 55-114
woj. dolnośląskie

tektura

Jakiej tektury używa się do produkcji opakowań?

W dzisiejszych czasach opakowania tekturowe odgrywają niezwykle istotną rolę w przemyśle, zarówno pod względem ochrony produktów, jak i ich prezentacji. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej, jakie rodzaje tektury są wykorzystywane w produkcji opakowań oraz jakie cechy je wyróżniają. W niniejszym artykule przedstawimy szczegółowo siedem aspektów tego tematu.

Rodzaje tektury stosowane w produkcji opakowań

Pierwszym krokiem w analizie tego zagadnienia jest zrozumienie, że istnieje wiele rodzajów tektury, które mogą być używane do tworzenia opakowań. Najbardziej popularne z nich to tektura falista, lite i mikrofalistka. Każda z tych odmian ma swoje unikalne właściwości, które decydują o jej zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu. Przykładowo, tektura falista charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu jest idealna do produkcji opakowań transportowych.

Tektura lita, z kolei, jest bardziej elastyczna i lekka od tektury falistej, co sprawia, że doskonale nadaje się do produkcji opakowań na produkty spożywcze, kosmetyki czy artykuły papiernicze. Jej gładka powierzchnia umożliwia również łatwe drukowanie, co pozwala na stworzenie atrakcyjnych grafik i wzorów na opakowaniach. Tektura mikrofalistka to natomiast cieniutka warstwa tektury falistej o wysokiej gramaturze, która łączy zalety obu wcześniej wymienionych rodzajów. Dzięki temu jest ona chętnie wykorzystywana przez producentów opakowań tekturowych w celu tworzenia opakowań o różnych kształtach i wielkościach.

Wpływ gramatury tektury na jej właściwości

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na właściwości tektury jest jej gramatura, czyli masa papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy (g/m²). Im wyższa gramatura, tym sztywniejsza i bardziej wytrzymała będzie tektura. W związku z tym producenci opakowań muszą dokładnie dobierać gramaturę tektury do konkretnego zastosowania, aby zapewnić odpowiednią ochronę produktów oraz estetyczny wygląd opakowań.

Skontaktuj się z nami

Wyślij do nas wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.